Pochmurno

0°C

Piecki

Pochmurno

Wilgotność: 93%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 14 Gru 2018

    Pochmurno 0°C -2°C

  • 15 Gru 2018

    Pochmurno -1°C -2°C

Czy podoba Ci się nowa strona?

Tak - 66.7%
Nie - 27.8%
Nie mam zdania - 5.6%

Głosów ogółem: 18
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: wrzesień 30, 2014
213584
TodayToday451
YesterdayYesterday689
This_WeekThis_Week2944
This_MonthThis_Month8608
All_DaysAll_Days213584

Turystyka

Gmina Piecki położona jest w południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i sąsiaduje z gminami: Mrągowo, Mikołajki, Ruciane Nida, Świętajno, Dźwierzuty i Sorkwity. Powierzchnia malowniczo położonej gminy to 314,6 km2. Dzięki atrakcyjnemu położeniu geograficznemu obszar rozwija się pod względem turystycznym oferując odwiedzającym wiele wrażeń. Dzięki walorom przyrodniczym z powodzeniem rozwija się tu turystyka kajakowa, rowerowa i konna. Wśród atrakcji przyrodniczych można wymienić szlak rzeki Krutyni, który przepływa przez rezerwaty, jeziora w otoczeniu pięknych krajobrazów. Jest jednym z najciekawszych szlaków nizinnych w całej Europie, chętnie odwiedzanych przez osoby chcące przepłynąć ją kajakiem.

Jezioro dystroficzne w rezerwacie Zakręt fot. Waldemar Bzura  Rzeka Krutynia fot. Waldemar Bzura

Rzeka Krutynia fot. Waldemar Bzura

Spływ rzeką Krutyń

Ponad 50% gminy zajmują lasy, które we wschodniej części przynależą do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Około 10 % powierzchni gminy zajmują jeziora, a największym jest Jezioro Mokre.

jezioro fot. Waldemar Bzura  kaczka jezioro

      fot. Waldemar Bzura                                                            fot. Krzysztof Pietrzykowski

Natomiast do głównych poza przyrodniczych atrakcji gminy należą:
Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach. Obiekt znajduje się przy ul. Zwycięstwa 48. Główną częścią kolekcji są figurki i sceny figuralne rzeźbione w glinie (wypalane, polichromowane, szkliwione) wykonane przez znaną na całym świecie twórczynię sztuki ludowej Władysławę Prucnal z Medyni Głogowskiej. Artystka tworzyła je według scenariuszy i szkiców Pani Walentyny Sapieha-Dermackiej. Dodatkowo pod wpływem powstałych prac Pani Walentyna pisała o nich wiersze. Cały zbiór dotyczy życia dawnej wsi.
Muzeum jest czynne od maja do września od poniedziałku do soboty w godz. 1000-1800. W innym terminie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się nr tel. 89/742 22 70, kom. 694 459 849.

Muzeum Dermacka

Kościół pw. św. Józefa w Nawiadach. Jest to obiekt gotycki z 1437 r., później (od czasów reformacji, tj. 1525 r.) kościół ewangelicki, obecnie katolicki. Drewniana wieża kościelna pochodzi z 1687 roku, barokowy ołtarz z cennymi obrazami umieszczonymi po dwóch jego stronach do dziś ozdabia kościół. Na górze ołtarza zobaczyć możemy dwie postacie świętych: Piotra z kluczami i Pawła z mieczem a pośrodku krzyż promieniujący. W środku ołtarza obraz Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus na ramieniu. Po bokach umieszczone wartościowe obrazy obracane, które przedstawiają ewangelistów, z tyłu natomiast sceny pasyjne: Chrystus przed Kajfaszem, Piłatem, Biczowanie i Ukrzyżowanie Chrystusa. Początkowo ołtarz połączony był z amboną ,dziś są to dwa odrębne elementy. Znajduje się tam również anioł chrzcielny trzymający w rękach misę, na którą kładziono dziecko i udzielano chrztu. Kościół okala mur z sześcioma narożnikami i czterema wyjściami, a przed nim ustawiony jest potężny głaz, który upamiętnia poległych w czasie działań wojennych żołnierzy.

kościół w Nawiadach  kościół w Nawiadach wnętrzne

Izba Pamięci Ernsta Wiecherta w Piersławku, miejsce urodzin Ernsta Wiecherta wybitnego pisarza niemieckiego, zwanego Piewcą Mazur. Swoje dzieciństwo spędził w Piersławku (budynek leśniczówki). Głęboki humanizm jego prozy oraz krytyczne wypowiedzi o reżimie hitlerowskim sprawiły, że trafił on do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Po wojnie, z powodu braku zmian w Niemczech, emigrował do Szwajcarii. Ekspozycja w Piersławku zawiera dzieła pisarza wydane w języku niemieckim i ich polskie tłumaczenia oraz liczne dokumenty, druki okolicznościowe i fotografie. Na zewnętrznej ścianie leśniczówki znajdują się dwie tablice pamiątkowe, upamiętniające 100 i 110 rocznicę urodzin pisarza.

Piersławek 1  Piersławek 2

Izba Przyrodnicza Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. Kolekcja przyrodnicza, która stale się powiększa, znajduje się w zabytkowej stodole w centrum Krutyni i liczy ponad 300 eksponatów zwierząt. Wszystkie eksponaty w muzeum wykonane są przez dr Janusza Dynowskiego. W części historycznej izby można zobaczyć wystawę fotografii i poznać przeszłość Krutyni, a także przeczytać o życiu i twórczości Karola Małłka, znanego działacza mazurskiego, pisarza, folklorysty, publicysty i nauczyciela. W izbie organizowane są również wystawy o tematyce przyrodniczej, na których prezentowane są prace plastyczne uczniów szkół z terenu Parku. Dla grup zwiedzających, chcących zgłębiać piękno mazurskiej przyrody, w ofercie jest również prezentacja diaporamy multimedialnej ze zdjęciami znanego fotografika - Waldemara Bzury, mieszkańca Krutyni.

Izba przyrodnicza Krutyń

Galeria Adama Szubskiego w Zgonie. Z miejscowością Zgon związany był rzeźbiarz Adam Szubski (1931-2008). Uratował on od zagłady starą mazurską chatę z XIX w., w której powstał m.in. cykl rzeźb „Oblicza” wykonanych w nowym tworzywie, będącym kompozycją cementów, żywic, akryli i farb z wykorzystaniem nowatorskiej techniki własnej przedstawiających maski, głowy i całe postacie głównie przyjaciół i znajomych Szubskiego oraz mieszkańców wsi. Liczne prace artysty dostępne są na posesji przed chatą.

Zgon galeria Szubskiego  Zgon galeria Szubskiego 2

Innymi miejscami wartymi odwiedzenia są Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji PEGAZ, którego siedziba znajduje się przy ul. Zwycięstwa 6 w Pieckach. W budynku znajduje się Informacja Turystyczna oraz biblioteka.

goksir

W Pieckach znajdziemy również ogólnodostępne boisko sportowe (przy Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach) oraz stadion piłkarski przy, którym znajduje się amfiteatr.

 

 Boisko z góry 5

Miejscem wartym odwiedzenia jest zlokalizowana w Ostrowiu Pieckowskim (w sąsiedztwie Piecek) zagospodarowana plaża. Nad Jeziorem Wągiel znajduje się duży pomost, wiaty oraz boiska do siatkówki i koszykówki.

Plaża Ostórw Pieckowski

Osoby lubiące wycieczki rowerowe mogą natomiast skorzystać ze szlaku rowerowego na odcinku Mrągowo-Piecki. Rozpoczynając jazdę lub spacer od wsi Nikutowo, droga prowadzi po dawnym nasypie kolejowym. Dalej leśnym szlakiem, miejscami blisko drogi krajowej 59 dotrzemy do Piecek (na wysokości ul. Nowej).

ścieżka rowerowa fot. Robert Wróbel  ściezka rowerowa fot. Robert Wróbel

Ścieżka rowerowa fot. Robert Wróbel

Natomiast zimą zapraszamy do nas wszystkich miłośników atrakcji zimowych: kuligów, biegówek, kąpieli morsów itp.

Zima fot. Krzysztof Pietrzykowski

fot. Krzysztof Pietrzykowski

 

 

VIDEO RELACJE