W dniu 3. marca 2016 roku po raz kolejny klasy 2 i 3 Szkoły Podstawowej w Krutyni odwiedziły okoliczne pomniki przyrody. Wraz z wychowawcą Panią Anną Sobiech oraz pracownikami Mazurskiego Parku Krajobrazowego Panią Judytą Genczą i Panią Olgą Samsel wyruszyliśmy w teren w celu przypomnienia sobie wiedzy o pomnikach przyrody oraz sprawdzenia, czy zmieniło się coś od naszej ostatniej jesiennej wizyty.
Na początku wyprawy cała klasa przypominała sobie jakie gatunki drzew występują w mazurskich lasach oraz czy są to gatunki liściaste czy iglaste. Następnie kolejno odwiedzaliśmy trzy znane uczniom drzewa pomnikowe : „Dąb Krutyński”, „Zakochana para” oraz „Mazurski Dąb Bartny”. Każdemu drzewu został zmierzony obwód, w celu porównania, ile urosło od ostatniego spotkania. Po dokonaniu pomiarów i założeniu błędów pomiarowych ustaliliśmy, że nasze pomniki wcale nie „utyły”. Żeby zobrazować tempo wzrostu drzew porównaliśmy sobie okres od ustanowienia pomnika do chwili obecnej. I tak „Dąb Krutyński” oraz sosna i dąb tworzące pomnik „ Zakochaną parę” przez 32 lata zwiększyły swój obwód o ok. 20 cm. Natomiast „Mazurski Dąb Bartny” od ustanowienia go pomnikiem (29 lat) do chwili obecnej „przytył” ok. 60 cm.
Podczas spaceru wykorzystując ścięty plaster pnia omówiliśmy sobie jego poprzeczną budowę. Nauczyliśmy się również jak liczy się wiek drzewa po widocznych słojach przyrostu. Na koniec dzieci stworzyły prace plastyczne wykorzystując fakturę kory drzew.
Na ścieżce przyrodniczej dzieci zauważyły już pierwsze zwiastuny wiosny. Usłyszały charakterystyczny śpiew żurawi, zwany klangorem oraz zwróciły uwagę na widoczne zielone pąki drzew. Oznacza to, że wiosna tuż, tuż i nasze kolejne spotkanie z pomnikami przyrody również.
SP w Krutyni
Fot. SP w Krutyni