„Sowa przyleciała tu wczoraj czy przedwczoraj i zauważyła mnie. Właściwie nawet nie odezwała się do mnie, ale w każdym razie poznała mnie. To bardzo uprzejmie z jej strony.”
(A.A. Milne, Kubuś Puchatek)
Dnia 11. marca 2016 roku o godz. 18.30 rozpoczęła się w Muzeum Przyrodniczym Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni – „Noc Sów”. Jest to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęc nocnym łowczyniom, a organizowane przez Ptaki Polskie w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na pTAK! etap 3., dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z Programu Operacyjnego pn. „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.
Inicjatorem przeprowadzenia na naszym terenie „Nocy Sów” była Pani Ewa Dulna, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Krutyni, która do udziału w tym wydarzeniu zaprosiła całą społeczność uczniowską, nauczycieli oraz rodziców, a także działające na naszym terenie instytucje Mazurski Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Strzałowo oraz Ochotniczą Straż Pożarną. Do udziału przyłączyli się również miłośnicy sów spoza naszego terenu.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia idei Nocy Sów, którą zaprezentowała zebranym Pani Ewa Dulna. Następnie Pan Dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego Pan Krzysztof Wittbrodt omówił biologię sów oraz metody badań i ochrony sów, a Pani Judyta Gencza, specjalista ds. dydaktyki i promocji , przedstawiła gatunki sów występujących w Polsce. Natomiast Pani Ewa Dulna przypomniała uczestnikom spotkania „O sowach w legendzie i kulturze”. Pierwsza część spotkania zakończyła się podsumowaniem, czyli quizem z rozpoznawania gatunków sów po wyglądzie i głosie oraz projekcją filmu Pana Artura Tabora pt. „ Sowy Polski”.
Kolejna część spotkania odbyła się w terenie. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i ruszyli na poszukiwanie i obserwację sów pod kierunkiem Pana Waldemara Bzury z Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Pana Feliksa Kaczanowskiego z Nadleśnictwa Strzałowo. Po próbach nawoływania sów odbyła się zabawa w terenie – leśne podchody, które sprawiły wszystkim uczestnikom spotkania wiele radości. Spotkanie zakończyło się przed północą wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasy.
„Noc Sów” odbyła się u nas po raz pierwszy, ale cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i dostarczyła wszystkim przybyłym wiedzy na temat tych niecodziennych ptaków oraz wielu niesamowitych i niezapomnianych wrażeń oraz emocji.
Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły w organizacji tego magicznego wieczoru: Szkole Podstawowej, Mazurskiemu Parkowi Krajobrazowemu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Krutyni, jak również Nadleśnictwom Strzałowo i Maskulińskiemu.
SP w Krutyni
Fot. SP w Krutyni