0°C
Pochmurno
Wilgotność: 93%
Wiatr: 17.70 km/h
0°C
-2°C
-1°C
-2°C
![]() | Today | 453 |
![]() | Yesterday | 689 |
![]() | This_Week | 2946 |
![]() | This_Month | 8610 |
![]() | All_Days | 213586 |
Czytanie w dzisiejszych czasach staje się sztuką. Jednak chęć i zaangażowanie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dłużcu pokazało, że bywa inaczej.
W naszej placówce, choć jest mała, uczniowie klasy I ( po opieką pani Małgorzaty Jakóbczyk ) z chęcią skorzystali ze swej niesamowitej wyobraźni oraz ciekawości świata. Na zajęciach bibliotecznych wzięli udział w obchodach Dnia Głośnego Czytania i akcji promującej czytanie – konkursie edukacyjnym - zorganizowanej przez sieć sklepów Biedronka - „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” i zdobyły wyróżnienie w rysunkowej wersji dalszych przygód bohaterów.
Przez kolejne cztery piątkowe, październikowe spotkania dzieci poznawały przygody Słodziaków z książki „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Przezabawne przygody zwierząt czytały samodzielnie , słuchały czytania kolegów ze starszych klas lub nauczyciela.
Na zajęciach uczniowie klasy pierwszej mieli też szansę narysować własne wyobrażenie przygód pluszaków. Właśnie te prace wzięły udział w konkursie i zostały docenione.
Ich kreatywność, zaangażowanie i ciężka praca zaowocowały wyróżnieniem na tle prawie 5000 tysięcy prac przysłanych na konkurs.
Nagrodą przyznaną przez organizatorów były „sympatyczne” poduszki, które laureaci otrzymali uroczyście w dniu 04 grudnia 2018 roku podczas szkolnego apelu.
Laureatom jeszcze raz gratuluję !! Czytanie popłaca!!
Małgorzata Jakóbczyk
Fot. SP w Dłużcu
Ruszaj się, bo zardzewiejesz !
Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie człowieka
Aktywność fizyczna odgrywa w naszym życiu ogromną rolę, jednak tylko niewielka część z nas uprawia jakąś dyscyplinę sportu w sposób regularny. Większość ludzi zapomina niestety, że tak zwany aktywny wypoczynek jest dla naszego organizmu korzystniejszy niż wypoczynek bierny. Każdy jest w stanie znaleźć jakąś dyscyplinę sportu, którą polubi. Aktywny tryb życia niesie ze sobą szereg korzyści. Osoby w sposób systematyczny uprawiające sport są nie tylko szczuplejsze, lecz także, dzięki lepszemu dotlenieniu mózgu mają sprawniejszą pamięć i koncentrację. Szczególnie korzystny wpływ ma na nasze zdrowie ruch na świeżym powietrzu.
Systematyczna aktywność fizyczna to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na uniknięcie wielu schorzeń. Siedzący tryb życia wpływa w sposób niekorzystny nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na naszą kondycję. Dbając o aktywność fizyczną sprawiamy, że jakość naszego życia jest lepsza. Ruch ma szczególnie korzystny wpływ na układ oddechowy, krwionośny oraz układ ruchu. Ponadto usprawnia systemy kontrolujące przebieg procesów metabolicznych.
Dzięki regularnym treningom zwiększa się pojemność życiowa płuc, maksymalny stopień wentylacji oraz ilość krwi wtłaczanej z płuc do krwiobiegu. Wiąże się z tym większa wytrzymałość organizmu. Podczas wysiłku, nasz organizm wolniej się męczy i dłużej zachowuje siły. Dzięki systematycznym ćwiczeniom, objętość krwi znajdującej się w krwiobiegu rośnie. Jednocześnie wzrasta pojemność wyrzutowa serca, dzięki czemu, zarówno podczas wysiłku, jak i spoczynku skurcze serca są rzadsze. Zapewnia to lepsze wykorzystanie, przez tkanki, dostarczanego wraz z krwią tlenu.
Aktywność fizyczna wywiera ponadto korzystny wpływ na naszą psychikę. Wysiłek fizyczny jest najlepszą metodą zwalczenia zmęczenia psychicznego. Podejmowany wspólnie odgrywa ogromną rolę integrującą. Ludzi najlepiej integruje wspólne uczestnictwo w czymś przyjemnym, wspólna walka w jednej drużynie, zdrowa rywalizacja. Aktywność fizyczna stanowi też ucieczkę od codziennych problemów, pozwala rozładować stres. Dzięki wysiłkowi fizycznemu poprawia się nasz nastrój, co w korzystny sposób wpływa na nasze samopoczucie. Idea rywalizacji oraz szansa na sprawdzenie swoich możliwości działa na człowieka w sposób mobilizujący.
Nasza szkoła nie tylko zachęca, ale mobilizuje uczniów do podejmowania aktywności fizycznej, systematycznego wysiłku. Swoje możliwości nasi uczniowie mogli sprawdzić podczas Gminnych indywidualnych biegów przełajowych uczniów szkół podstawowych, w dniu 18 października 2018 r. w Dłużcu. Najbardziej zadowolony z biegów był Jakub zdobywając brązowy medal. Pozostali uczniowie, jeśli chcą odnosić sukcesy muszą systematycznie biegać, a okazji ku temu jest wiele. Jak w latach porzednich, tak i w tym roku nasi uczniowie wzięli udział w Gminnym Turnieji Piłki Nożnej w Pieckach, zajęli IV miejsce, wrócili bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi.
Od wielu lat organizujemy Bieg Mikołajów, w któryn uczestniczą wszyscy nasi uczniowie oraz chętni rodzice ubrani w czerwone stroje. 6 grudnia 2018r. certyfikat najszybciej biegającego uczestnika w poszczególnych kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców zdobyli:
oddział przedszkolny – Klaudia, Bartosz
klasy I-III – Wiktoria, Krzysztof
klasy IV-VI – Laura, Krystian
Okazji na poprawienie swojej kondycji, dotlenienie, odstresowanie, miłe spędzenie czasu w naszej szkole jest wiele. Organizator serdecznie dziękuje wszystkim, którzy aktywnie włączają się w przeprowadzenie imprez.
Alina Sternicka
fot. SP w Dłużcu
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej w Dłużcu została zorganizowana charytatywna zbiórka monet w ramach konkursu „Ile waży św. Mikołaj”. Organizatorem konkursu była Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie. Zbiórka bilonu ruszyła 29 października 2018r., a zakończyła się 29 listopada 2018r. Zebrany bilon został zamieniony w Banku PKO BP Oddział I w Mrągowie na banknoty i przelewem pocztowym (29.10.2018r.) przekazany na konto Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Łączna wartość bilonu, który został zamieniony na banknoty wyniosła 158 zł. Zwycięzcą w konkursie zostanie Grupa, która zebrała monety o największej wadze w przeliczeniu na jednego ucznia/wychowanka. Wyniki w konkursie będą ustalone na podstawie następującego wzoru:
ILOŚĆ GROSZY = Zebrana kwota w złotówkach przeliczana jest na grosze (kwota z przekazu pocztowego lub z protokołu przekazania bilonu w przypadku osobistego przekazania bilonu do organizatora):
Ilość grosza x 1,64 grama/Ilość dzieci i młodzieży w placówce = WYNIK
W przypadku Szkoły Podstawowej w Dłużcu zebrana kwota waży 25 kilogramów i 912 gramów. Akcja swym zasięgiem objęła uczniów, pracowników i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Dłużcu. Wpłat dokonało 24 uczniów, 1 nauczyciel i 1 pracownik obsługi. Zebrana kwota zostanie przekazana na wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Wsparcie umożliwia im rozwój talentów oraz pasji. Dzięki niemu młodzież zdobywa przydatną wiedzę oraz poznaje sposoby na jej praktyczne wykorzystanie. Wszyscy, którzy dokonali wpłaty otrzymają od Fundacji podziękowania w postaci dyplomów i ewentualnie nagród. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 19 grudnia 2018 roku.
Opiekun SU:
Adam Chmieliński
Dnia 20 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Dłużcu odbyła się debata prowadzona przez „władze” Samorządu Uczniowskiego (przewodnicząca – Karolina Sokołowska, zastępca – Karol Obłoczyński), połączona z pracą w grupach (każda klasa tworzyła oddzielną grupę). Zgodnie z tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF – (akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego) ”warunkiem” wejścia ucznia na salę było posiadanie w jakiejś postaci koloru niebieskiego (np. części ubrania, niebieski długopis itp.).Wszyscy uczniowie szkoły wywiązali się z tego warunku w sposób wzorowy. Łącznie wykonano 7 plakatów dotyczących praw dziecka.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego Adam Chmieliński
Fot. SP w Dłużcu
Piątek 9 listopada był dniem szczególnie podniosłym dla uczniów, nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej w Dłużcu. Jednak przygotowania do obchodów 100- lecia niepodległości Polski, zaczęły się znacznie wcześniej. Nauka hymnu na lekcjach muzyki miała miejsce już z początkiem października, wykonanie dekoracji, próby montaży słownych… To wszystko kosztowało dzieci i nauczycieli wiele pracy. Po wszystkim, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że się opłaciło.
Obchody wyżej wspomnianej uroczystości, rozpoczęliśmy działaniami plastyczno – technicznymi. Podzieleni na grupy wiekowe, pod czujnym okiem wychowawców i zaproszonych rodziców wykonaliśmy piękne plakaty tematyczne. O godzinie 9.00 miał miejsce występ pana Grzegorza Piątek, który słowami pieśni, zabrał nas w podróż po dziejach narodu polskiego. Pan Grzegorz towarzyszył również naszej społeczności uczniowskiej, podczas uroczystego odśpiewania hymnu o godz. 11.11.
Kolejnym punktem programu był występ starszych uczniów. Czwartoklasiści pokazali pozostałym, jak w ciekawy i aktywny sposób przybliżyć wiedzę historyczną.
Na zakończenie całodniowych obchodów, udaliśmy się na „Marsz Niepodległościowy”. Flaga polski podskakiwała radośnie w dłoni każdego dziecka, kiedy szliśmy w stronę sklepu wiejskiego, by tam zawiesić wykonane przez Nas plakaty.
Uroczystość podsumowaliśmy słodkim poczęstunkiem.
Fot. SP w Dłużcu
Dnia 15 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Dłużcu ze swoimi wychowawcami oraz dużym gronem rodziców mieli możliwość wyjazdu na wycieczkę do Olsztyna, którą zorganizowała pani Maria Rodziewicz, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Dłużcu. Głównym celem wycieczki było obejrzenie przedstawienia MOSKIEWSKIEJ REWII NA LODZIE, która zaprezentowała fantastyczne widowisko dla dzieci oparte na motywach baśni autorstwa H. Ch. Andersena. Podczas przedstawienia można było podziwiać oryginalną choreografię pełną popisów indywidualnych zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, bogatą scenografię, a zwłaszcza wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne. Po przedstawieniu wszyscy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do szkoły.
Maria Rodziewicz
Fot. SP w Dłużcu
Tylko my - nauczyciele wczesnej edukacji doskonale rozumiemy emocje związane z wzięciem pod opiekę nowych Pierwszaków... Uff! Jeszcze w sercu czuje się żal po minionych wakacjach, a tu zagubione Maluszki... a żeby to tylko ONE! A Ich Rodzice!?
Doskonałą okazją do dostarczenia silnych i niepowtarzalnych emocji, które na długo zapadną w pamięć naszych nowych uczniów, lepszego poznania się z ich rodzicami oraz nawiązania nici sympatii i z dziećmi - jest zorganizowanie niepowtarzalnej i wyjątkowej uroczystości PASOWANIE NA UCZNIA!, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Dłużcu 29 października 2018 r.
Zwyczaj PASOWANIA na ucznia nawiązuje do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza, podczas której giermek otrzymywał miecz i pas, stając się rycerzem. Od tego pasa właśnie pochodzi nazwa pasowanie na ucznia. Pasowanie na ucznia zawiera elementy tego wydarzenia, gdyż centralnym jego punktem obok złożenia przyrzeczenia jest dotknięcie wielkim ołówkiem ramienia każdego dziecka przez dyrektora szkoły, które jest oficjalnym aktem przyjęcia w poczet uczniów. Zamiast pasa i miecza uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.
Trzeba być świadomym ogromu pracy, którego wymaga taka impreza! Nie da się tego zrobić w pojedynkę - miałam to szczęście, że emanujące ze mnie zaangażowanie i zapał udzielił się p. Alinie Sternickiej i rodzicom naszych uczniów, bez pomocy tylu życzliwych osób , byłoby to właściwie niemożliwe do zrealizowania.
Impreza udała się, przyniosła nam wiele satysfakcji, pomogła przełamać lody w nawiązywaniu, tak ważnej dla nauczyciela, dobrej współpracy z rodzicami uczniów, a roziskrzone oczy dzieci i ich przejęte miny mówiły same za siebie, wspominają swoje pasowanie do dziś - już jako świeżo upieczeni UCZNIOWIE! Warto było włożyć w to tyle trudu….
Wychowawczyni klasy I
mgr Anna Zdanowska
Fot. SP Dłużec
Piękna, słoneczna tegoroczna jesień była w tym roku tłem do świętowania dnia KEN w szkole w Dłużcu. W piątek 12 października odbyła się uroczystość z tej okazji.
Uczniowie, rodzice, wszyscy pracownicy placówki i zaproszeni goście mogli z uśmiechem spojrzeć na szkolne życie nauczyciela i uczniów. Rzeczywistość szkolna została ukazana z przymrużeniem oka w kabarecie przygotowanym przez uczniów klas V -VI i panią Małgorzatę Jakóbczyk.
Satyrycznym scenkom towarzyszył śmiech publiczności, a sami występujący też świetnie się bawili.
Po występie nauczycielom i pracownikom szkoły zaproszeni goście i członkowie Samorządu Uczniowskiego złożyli serdeczne życzenie.
Jednak to nie był koniec niespodzianek, ponieważ pani Anna Zdanowska – dyrektorka Szkoły Podstawowej- nagrodziła nauczycieli i pracowników szkoły za ich pracę, trud i poświęcenie włożone w funkcjonowanie placówki.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci mogły także wyrazić wdzięczność swoim ulubionym belfrom. Nie zabrakło przy tym uśmiechów, uścisków i serdecznych słów.
Tak, jak dopisała pogoda, tak i dopisały nam humory w tym szczególnym dniu i roku. Święto Edukacji Narodowej ma w tym roku szczególną wagę - obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Bądźmy dumni z tego,że możemy uczyć się w ojczystym języku w wolnym kraju.
Małgorzata Jakóbczyk
Fot. SP w Dłużcu
1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich nam osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. W tym dniu całymi rodzinami udajemy się na groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty i zapalając znicze. Jednak, aby ten dzień był rzeczywiście taki wyjątkowy i uroczysty należy się do niego odpowiednio przygotować. W związku z tym, podobnie jak w ubiegłych latach, Szkoła Podstawowa w Dłużcu zorganizowała akcję sprzątania starych, opuszczonych grobów na miejscowym cmentarzu. Głównym organizatorem akcji była, Maria Rodziewicz, która zmobilizowała społeczność szkolną oraz rodziców do wspólnego działania. Sprzątanie odbyło się 9 października. W przedsięwzięciu brali udział uczniowie uczęszczający do Szkoły Podstawowej w Dłużcu, nauczyciele oraz chętni rodzice. Byli to: Jolanta Gutowska, Anna Brzóska, Diana Kucińska, Justyna Chorąży, Adela Obłoczyńska, Monika Lis, Grażyna Łukaszewicz, Elżbieta Gut, Karolina Jabkowska i Piotr Kadyk. Korzystając z pięknej jesiennej pogody, wspólnymi siłami uporządkowano około pięćdziesięciu grobów. Największą jednak wartością całej akcji było to, że młode pokolenie uczyło się od rodziców i nauczycieli w jaki sposób należy dbać o miejsca naszej pamięci i pielęgnować wspomnienia o tych, których już z nami nie ma.
Fot. SP Dłużec
Dnia 24 października 2018r. w Szkole Podstawowej w Dłużcu zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego.. Poprzedzone były kampanią wyborczą, którą kończyła debata kandydatów. W wyborach wzięli udział wszyscy obecni w tym dniu uczniowie. Głosowanie było tajne, równe i powszechne.
Komisja Wyborcza w składzie:
• Przewodnicząca: mgr Brygida Wawryszko
• Zastępca: mgr Karolina Chmielewska
• Sekretarz: mgr Maria Rodziewicz
• Członkowie:
◦ mgr Joanna Jakóbczyk
◦ mgr Anna Zdanowska
Ustaliła następujące wyniki wyborów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej w Dłużcu w roku szkolnym 2018/2019:
1. Karolina S. kl. VI - 18 głosów (53,%)
2. Karol O. kl. kl.VI - 16 głosów (47,%)
Ustalono następujący podział stanowisk:
• Stanowisko PRZEWODNICZĄCEGO Zarządu Samorządu Uczniowskiego: Karolina S.
• Stanowisko ZASTĘPCY PRZEWODNICZĄCEGO Samorządu Uczniowskiego: Karol O.
Fot. SP w Dłużcu
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Projekt pod nazwą: „Promocja gminy poprzez stworzenie strony internetowej” realizowany jest przez
Gminę Piecki, która odpowiada za treść znajdującą się na stronie internetowej.